*alt_site_homepage_image*
lt
en

Naujienos

RSS

ESBO Nuolatinėje Taryboje inicijuotas naujas Maskvos mechanizmas dėl Rusijos vykdomų Ukrainos civilių asmenų neteisėtų sulaikymų

2024 m. vasario 29 d. Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Nuolatinėje taryboje 45 šalys, tarp kurių - ir Lietuva, po konsultacijų su Ukraina inicijavo naujos Maskvos mechanizmo ataskaitos parengimą. Ataskaita įvertins Rusijos institucijų vykdomą Ukrainos civilių gyventojų neteisėtą sulaikymą, prievartinį perkėlimą okupuotose Ukrainos teritorijose ir deportaciją į Rusijos Federaciją.  

„Civiliai ukrainiečiai yra savavališkai sulaikomi, grobiami, imami įkaitais, jų laisvė atimama, o kai kuriais atvejais jie tampa priverstinio dingimo aukomis." – pabrėžta Maskvos mechanizmą inicijavusių šalių pareiškime. Išsakytas didelis susirūpinimas dėl ukrainiečių civilių sulaikytųjų atžvilgiu vykdomų Rusijos veiksmų, kurie pamina žmogaus orumą, įskaitant kankinimus, seksualinį smurtą ir kitokį netinkamą elgesį. Akcentuota, kad ypač didelį nerimą kelia pranešimai apie Rusijos sulaikytų Ukrainos civilių asmenų sušaudymo atvejus.

Inicijuojamu mechanizmu siekiama, kad nepriklausomi ekspertai įvertintų galimus karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmogiškumui, taip pat kitus žmogaus teisių pažeidimus, susijusius su Rusijos Federacijos vykdomu savavališku Ukrainos civilių gyventojų laisvės atėmimu.

Šis mechanizmas dėl galimų karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmogiškumui, vykdomų Rusijai įsiveržus į Ukrainą, panaudojamas jau ketvirtą kartą. Palaikydamos Ukrainą, prie šios iniciatyvos prisijungė visos Europos Sąjungos valstybės narės, įskaitant Lietuvą, taip pat Albanija, Andora, Bosnija ir Hercegovina, Kanada, Islandija, Juodkalnija, Lichtenšteinas, Moldova, Monakas, Norvegija, San Marinas, Sakartvelas, Serbija, Šiaurės Makedonija, Šveicarija, Turkija, Jungtinė Karalystė ir Jungtinės Amerikos Valstijos.

Su ESBO Maskvos mechanizmą inicijavusių šalių pareiškimu (anglų kalba) galite susipažinti čia.