ESBO Nuolatinėje Taryboje inicijuotas naujas Maskvos mechanizmas dėl Rusijos vykdomos Ukrainos vaikų deportacijos
2023 m. kovo 30 d. Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Nuolatinėje taryboje 45 šalys, tarp kurių - ir Lietuva, po konsultacijų su Ukraina inicijavo naujos Maskvos mechanizmo ataskaitos parengimą, skirtą įvertinti Ukrainos vaikų deportaciją, kurią Rusija vykdo savo kare prieš Ukrainą.
"Esame sukrėsti pranešimų, kad tarp Ukrainos civilių gyventojų, prievarta perkeltų į Rusijos laikinai okupuotas Ukrainos teritorijos dalis arba deportuotų iš Ukrainos į Rusijos Federaciją, yra daug vaikų, taip pat pranešimų, kad Rusijos valdžios institucijos siekia juos perauklėti ir asimiliuoti. Jiems taip pat kyla rizika patirti įvairius žmogaus teisių pažeidimus ir prievartą," - pabrėžta Maskvos mechanizmą inicijavusių šalių pareiškime.
Inicijuojamu mechanizmu siekiama, kad nepriklausomi ekspertai įvertintų galimus karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmogiškumui, susijusius su prievartiniu vaikų perkėlimu Ukrainos teritorijoje ar deportacija į Rusijos Federacijos teritoriją, vaikų teisinio statuso pakeitimu, įskaitant pilietybę, atskyrimą nuo tėvų ar globėjų, įvaikinimą, taip pat kitus pažeidimus dėl siekių vaikus priverstinai asimiliuoti.
Šis mechanizmas dėl galimų karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmogiškumui, vykdomų Rusijai įsiveržus į Ukrainą, panaudojamas jau trečią kartą. Palaikydamos Ukrainą, prie šios iniciatyvos prisijungė visos Europos Sąjungos šalys, įskaitant Lietuvą, taip pat Albanija, Andora, Bosnija ir Hercegovina, Kanada, Islandija, Juodkalnija, Lichtenšteinas, Moldova, Monakas, Norvegija, San Marinas, Sakartvelas, Serbija, Šiaurės Makedonija, Šveicarija, Turkija, Jungtinė Karalystė ir Jungtinės Amerikos Valstijos.
Su ESBO Maskvos mechanizmą inicijavusių šalių pareiškimu (anglų kalba) galite susipažinti čia.