Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Kaip mus rasti?

LIETUVOS RESPUBLIKOS NUOLATINĖ ATSTOVYBĖ PRIE TARPTAUTINIŲ ORGANIZACIJŲ VIENOJE

Adresas: Opernring 5/4, 1010 Vienna, AUSTRIA

plačiau »

Tel. +43 1 710 9780
Faksas +43 1 710 9759
El. paštas

Lietuvos iniciatyva Vienoje įkurta ESBO žurnalistų saugumo draugų grupė

Sukurta 2018.04.23 / Atnaujinta 2018.05.29 12:17
  Lietuvos iniciatyva Vienoje įkurta ESBO žurnalistų saugumo draugų grupė

  Šiandien Vienoje vykusioje diskusijoje buvo įkurta neformali Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) žurnalistų saugumo draugų grupė, prie kurios prisijungė 15 ESBO šalių. Šios grupės įkūrimą inicijavo Lietuva kartu su Prancūzija ir Švedija.

  1994 m. Budapešte ESBO šalys pirmą kartą vieningai pasmerkė smurtą žurnalistų atžvilgiu. Nuo to laiko tarptautinių organizacijų – Jungtinių Tautų (JT), Europos Tarybos ir ESBO – įsipareigojimai šioje srityje vystėsi, tačiau grėsmės žurnalistų ir kitų žiniasklaidos darbuotojų veiklai ir toliau stiprėja. Pastaraisiais metais žurnalistai patiria persekiojimą ir bauginimus ne tik realiame gyvenime, bet ir virtualioje erdvėje, dėl profesinės veiklos kėsinamasi į jų gyvybes, vyrauja nusikaltimų prieš žurnalistus nebaudžiamumas, su specifiniais iššūkiais susiduria moterys žurnalistės.

  Balandžio 23 d. vykusioje diskusijoje aptarta, kaip žurnalistų saugumo temą dar labiau įtvirtinti ESBO politinėje darbotvarkėje, taip pat ieškota būdų stiprinti organizacijos įsipareigojimų šioje srityje įgyvendinimą. Diskusijos dalyviai pabrėžė būtinybę stiprinti tarptautines pastangas žurnalistų saugumo srityje ir ragino ESBO žurnalistų saugumo draugų grupę aktyviai prisidėti prie šio siekio.

  Diskusijoje dalyvavo ESBO atstovas žiniasklaidos laisvei Harlem Désir, organizacijos „Reporteriai be sienų“ Austrijos padalinio prezidentė dr. Rubina Möhring ir Švedijos užsienio reikalų ministerijos Tarptautinės teisės, žmogaus teisių ir sutarčių teisės departamento direktorius dr. Gustaf Lind. Diskusiją moderavo Lietuvos nuolatinis atstovas prie tarptautinių organizacijų Vienoje ambasadorius Aurimas Taurantas. 

  „Žurnalistų saugumas yra mano svarbiausias prioritetas, todėl nuoširdžiai sveikinu ESBO žurnalistų saugumo draugų grupės įsteigimą. Esu tikras, kad ji sklandžiai įsilies į panašių draugų grupių, jau veikiančių Jungtinių Tautų formate Niujorke, Ženevoje ir Paryžiuje, ratą. Turime veikti išvien, kovoti su aukštu nusikaltimų prieš žurnalistus nebaudžiamumu, kuris veda į bauginimo kultūrą bei savicenzūrą, o tai neretai užkerta kelią objektyviai nušviesti mūsų visuomenėms svarbias temas“, – pažymėjo ESBO atstovas žiniasklaidos laisvei.

  „Tikimės, kad ESBO žurnalistų saugumo draugų grupės veikla atneš apčiuopiamų rezultatų. Svarbu išlaikyti diskusijas ESBO šia aktualia tema, teikti visokeriopą paramą organizacijos atstovui žiniasklaidos laisvei ir bendradarbiauti su žurnalistų saugumo srities ekspertais. Konkretūs žingsniai yra svarbūs, siekiant rezultato – saugesnės aplinkos žurnalistų veiklai“, – teigė neformalios diskusijos moderatorius Lietuvos ambasadorius Aurimas Taurantas. 

  Prie ESBO žurnalistų saugumo draugų grupės prisijungė 15 šalių, aktyviai veikiančių žurnalistų saugumo srityje – Austrija, Danija, Estija, Graikija, Jungtinė Karalystė, JAV, Juodkalnija, Kanada, Latvija, Lietuva, Nyderlandai, Norvegija, Prancūzija, Švedija ir Vokietija.

  Žurnalistų saugumas yra svarbus Lietuvos užsienio politikos prioritetas. Lietuva į žurnalistų saugumo sritį tarptautiniu mastu aktyviai įsitraukė 2011 m., kai pirmininkavimo ESBO laikotarpiu žurnalistų saugumą pasirinko kaip vieną iš prioritetinių darbotvarkės klausimų. 2011 ir 2017 m. Vilniuje šia tema surengtos dvi tarptautinės konferencijos, davusios impulsą ESBO lygiu parengti žurnalistų saugumo gaires. Žurnalistų saugumo tema buvo tarp Lietuvos prioritetų 2014-2015 m. dirbant JT Saugumo Taryboje, kuri vieningai priėmė Lietuvos iniciatyva pateiktą JT Saugumo Tarybos rezoliuciją dėl žurnalistų apsaugos konfliktų zonose. Žurnalistų saugumas taip pat pasirinktas prioritetine Lietuvos kandidatavimo į JT Žmogaus teisių tarybą 2022-2024 m. kampanijos tema. 

  Naujienlaiškio prenumerata