Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Kaip mus rasti?

Tel. +43 1 710 9780
Faksas +43 1 710 9759
El. paštas
Naujienos Spausdinti RSS

Energetikos ministro ir naujojo TATENA vadovo susitikime – Astravo AE problemos

Sukurta 2019.12.20 / Atnaujinta 2019.12.20 13:20
  Energetikos ministro ir naujojo TATENA vadovo susitikime – Astravo AE problemos

  Gruodžio 19 d. Vienoje energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas susitiko su Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) naujuoju generaliniu direktoriumi Rafael Mariano Grossi. Ministras jam pristatė Lietuvos poziciją dėl Astravo atominės elektrinės (Astravo AE) keliamos grėsmės Lietuvos nacionaliniam saugumui.

  „Negalime gyventi Baltarusijos ir „Rosatom“ kuriamų iliuzijų pasaulyje apie Europos centre statomos Astravo AE saugumą. Branduolinė sauga yra visuotinė atsakomybė, nes, kaip rodo praeities pamokos, branduolinės avarijos virsta visuotine nelaime. Branduolinės energetikos reputacija yra TATENA rankose, todėl branduolinės saugos ir saugumo užtikrinimas Baltarusijoje turi būti prioritetinis TATENA uždavinys“, – sakė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

  Ministras pažymėjo, kad Baltarusija vengia įgyvendinti tarptautinių ekspertų pateiktas rekomendacijas dėl Astravo AE projekto branduolinės saugos gerinimo. Pažymėta, kad Astravo AE išlieka ir tarptautinių konvencijų (Espoo, Aarhus) pažeidimai, taip pat nėra pilnai įgyvendintos ir TATENA saugos rekomendacijos.

  Ministras atkreipė dėmesį į tai, kad vien Baltarusijos dalyvavimas streso testuose (testavimas nepalankiausiomis sąlygomis) ir rekomendacijų parengimas nepagerina branduolinės saugos, jeigu šios rekomendacijos nėra įgyvendinamos. Baltarusijos atveju kyla rimtų abejonių, ar bus imtasi konkrečių veiksmų branduolinės saugos trūkumams pašalinti dar iki Astravo AE pirmojo reaktoriaus paleidimo. Analogiška situacija yra su TATENA misijomis – nors TATENA Baltarusijoje vykdė 6 misijas, tačiau nė vienos iš jų rekomendacijos iki šiol nebuvo įgyvendintos pilnai ir laiku.

  Ž. Vaičiūnas taip pat pabrėžė TATENA misijų svarbą ir kvietė tobulinti jų atlikimo mechanizmą, siekiant, kad branduolinę energetiką plėtojančios valstybės atliktų pilnos apimties misijas ir taip pat visa apimtimi ir laiku įgyvendintų jų rekomendacijas.

  Generalinis direktorius, užtikrino dėl TATENA glaudaus įsitraukimo vykdant misijas Baltarusijoje ir prižiūrint rekomendacijų įgyvendinimą.  

  Taip pat buvo aptarti Lietuvos ir TATENA bendradarbiavimo dėl Ignalinos AE eksploatavimo nutraukimo bei panaudoto branduolinio kuro ir radioaktyvių atliekų tvarkymo klausimai.

  Ministras padėkojo R. Grossi už Lietuvai teikiamą TATENA ekspertinę paramą Ignalinos AE uždarymo procese.

  Naujienlaiškio prenumerata